Kiełkowanie

By admin

Kwiecień 18, 2018 Rośliny No comments

Tagi:

Mamy nasiona fasoli: jedne są suche, a drugie mokły w wodzie przez dobę. Z moczonych łatwo się daje ściągnąć skorupa nasienia. Wtedy widać zarodek, złożony z dwóch grubych, mięsistych części, pierwszych liści rośliny, zwanych liścieniami – i z korzonka, przytulonego do szpary między liścieniami. Odrywając jeden liścień, możemy w przedłużeniu korzonka dojrzeć pączka pędu z dwoma małymi listeczkami już takiego kształtu, jakie mają wyrośnięte liście fasoli.

Liścienie fasoli są grube i mięsiste, bo jest w nich złożony pokarm, jakim będzie się żywił zarodek podczas kiełkowania. Takie nasiona nazywają się bezbielmowe. Nasiona bielmowate mają bielmo czyli pokarm dla zarodka złożony pod skorupą nasienia, między nią a zarodkiem

W cieple, wilgoci i powietrzu nasienie fasoli niebawem pęcznieje, rozpulchniając w koło ziemię, a potem kiełkuje, wysuwając naprzód korzonek.

W ziemi korzonek się rozgałęzia, łodyżka skrzywia się w kabłąk i tak skrzywiona wysuwa się ponad ziemię.

Wreszcie łodyżka prostuje się, liścienie rozwierają się, potem się rozkładają, pierwsze liście zielone rozkładają się płasko, a nad nimi wznosi się pączek. Niebawem mamy już rozwiniętą maleńką roślinkę fasoli.

Nasienie kiełkuje pod ziemią, jego korzonek od razu znajduje się w ziemi, ale pęd musi wydostać się ponad ziemię. Gdybyśmy weszli do fundamentów świeżo wykopanych pod dom, a ziemia się obsunęła toby nas zasypała. Człowiek zasypany, chcąc wydobyć się z pod ziemi, nie próbowałby wydobyć się głową, tylko zbiłby się w kabłąk i próbował wydostać się rękoma opartymi o ziemię. Tak robi też pęd fasoli, żeby się z ziemi wydostać na światło. Wspiera się korzeniem o ziemię, łodyżkę przekrzywia w kabłąk i tak się wydostaje.

Kukurydza, zboże, wiele traw i innych roślin inaczej sobie dają radę, żeby się wydostać z pod ziemi. W kukurydzy kiełkujący pęd składa się z liści tutko wato zwiniętych i tworzących jakby róg, którym bodzie przed sobą ziemię.

Chociaż nasiona padając w ziemię mają korzonek zwrócony albo na dół albo na bok albo do góry to przecież zawsze pierwszy korzonek kiełkującego nasienia schodzi po pionie na dół, a przeciwnie pęd wznosi się po pionie w górę. To tak, jak człowiek, co czuje, kiedy się ma wyprostować, żeby nie upaść. Ale człowiek ma rozum. Człowiek ma rozum, myśli i wiele rzeczy i ruchów wykonuje rozmyślnie z rozumem. Ale przecież serce mu bije, człowiek oddycha, trawi, wcale nie z pomocą rozumu, owszem wcale o tym nie myśląc. Przy pomocy rozumu też, jeżeli chce, to obejmuje coś ręką, albo podnosi nogę, albo się zgina. Mając jednak upadać, prostuje się, wcale o tym nie myśląc. Tak samo roślina czuje, czy rośnie po pionie i zwraca zawsze pierwszy korzeń w głąb ziemi i pierwszy pęd ponad ziemię w kierunku pionowym.

Skład nasienia

Nasiona składają się ze skorupy, zarodka, a czasem mają także bielmo.

Podczas kiełkowania korzeń schodzi w głąb ziemi, pęd wynosi się ponad ziemię, liście albo pozostają w skorupie, albo jak to zwykle bywa zostają wysunięte ponad ziemię  i zielenieją. Jeżeli jest w nasieniu bielmo, to liścienie lub liścień przylegając do niego, wysysają go.

Rośliny jednoliścienne mają tylko jeden liścień w nasieniu. Trawy, lilie, cebule, hiacynty, konwalie, palmy są roślinami jednoliściennymi. Więcej jest na świecie roślin dwuliściennych. Nasze drzewa leśne i owocowe, warzywa, rośliny strączkowe są dwuliścienne.