O kopalniach w ogólności

By admin

Luty 26, 2017 Sól kuchenna 1 Comment

Tagi: woda a cellulit, woda a cera, woda a dieta, woda a metabolizm, woda a odchudzanie

Ciała kopalne rzadko można wydobywać przez odkrywkę, to jest, usuwając z góry warstwę ziemi, która je przykrywa. Wapienie, torf, czasem rudy, np. galmam u nas w ten sposób dobywają się. Ale zwykle ciała kopalne leżą w znacznej głębokości pod ziemią. Aby je stamtąd wydobyć, bije się w głąb ziemi jakby głębokie studnie, zwane szybami. Kiedy szyby dojdą do pokładów kopaliny, prowadzi się od nich chodniki poziome lub pochyłe. Z boków lub końców chodników dobywamy dopiero kopalinę.

Nad szybem stoi zwykle budynek. Dawniej spuszczano się przez szyby do chodników koszami. Dziś budynki nad szybami mają potężne maszyny, poruszane parą i windy, przenoszące górników do wnętrza kopani.

W Wieliczce pod Krakowem znajdują się sławna na cały świat kopalnie soli. Można do nich schodzić po schodach, a jak wysoki dom jest wielopiętrowy, tak i te kopalnie, głębokie na 300 nieledwie metrów, mają siedem pięter. Z każdego piętra rozchodzą się chodniki, zwane z niemiecka sztolniami. Są to korytarze wysokie i szerokie, ale naturalnie ciemne lak, jak całe wnętrze kopalni.

Latest Comments
  1. Reklama