O kopalniach w ogólności

By admin

Luty 26, 2017 Sól kuchenna No comments

Ciała kopalne rzadko można wydobywać przez odkrywkę, to jest, usuwając z góry warstwę ziemi, która je przykrywa. Wapienie, torf, czasem rudy, np. galmam u nas w ten sposób dobywają się. Ale zwykle ciała kopalne leżą w znacznej głębokości pod ziemią. Aby je stamtąd wydobyć, bije się w głąb ziemi jakby głębokie studnie, zwane szybami. Kiedy szyby dojdą do pokładów kopaliny, prowadzi się od nich chodniki poziome lub pochyłe. Z boków lub końców chodników dobywamy dopiero kopalinę.

Kontenerowy wywóz odpadów

Nad szybem stoi zwykle budynek. Dawniej spuszczano się przez szyby do chodników koszami. Dziś budynki nad szybami mają potężne maszyny, poruszane parą i windy, przenoszące górników do wnętrza kopani.

W Wieliczce pod Krakowem znajdują się sławna na cały świat kopalnie soli. Można do nich schodzić po schodach, a jak wysoki dom jest wielopiętrowy, tak i te kopalnie, głębokie na 300 nieledwie metrów, mają siedem pięter. Z każdego piętra rozchodzą się chodniki, zwane z niemiecka sztolniami. Są to korytarze wysokie i szerokie, ale naturalnie ciemne lak, jak całe wnętrze kopalni.

Kontenerowy wywóz odpadów