Pierwiastki, ciała złożone i mieszaniny cz. 1

By admin

Luty 22, 2017 Ciała znajdujące się na ziemi 1 Comment

Tagi: woda o niskiej zawartości sodu, woda o niskim ph, woda o odczynie zasadowym, woda o odwróconej osmozie, woda o temperaturze 50 stopni, woda o wysokim ph

Woda i wszystkie ciała martwicy wyglądają inaczej jako ciała stałe, a inaczej jako płyny, ale mogą przechodzić z jednego stanu w drugi. Martwica może jednak ulegać i innym zmianom. Oto mamy przed sobą gwóźdź nowy i stary, zardzewiały. Na powietrzu wilgotnym może zardzewieć nie tylko gwóźdź, ale nawet wielki kawał żelaza. Rdza jest ciałem zupełnie innym niż żelazo, ale w rdzy znajduje się żelazo, tylko że jest połączone z tlenem powietrza i wodą. Można się o tym przekonać w kuźni. Jeżeli kowal wsadzi zardzewiałą sztabę żelaza w ognisko, to pod wpływem gorąca rdza rozłoży się na wodę, tlen i żelazo; woda ulotni się, tlen przejdzie z cząstek rdzy do cząstek węgli; z rdzy znów powstanie żelazo.

Jeżeli w niepobielanym rondlu miedzianym gotujemy kwaśne potrawy, miedź może zaśniedzieć, bo kwas, łącząc się z miedzią, utworzy zielony, trujący grynszpan. W wielkich miastach kryją nieraz kościoły miedzią. Świeżo pokryty dach świeci się i błyszczy, po paru jednak latach czernieje, a po dłuższym czasie zielenieje. Tworzy się bowiem wówczas związek miedzi z kwasem węglowym powietrza, czyli tak zwana zielonka.

Latest Comments
  1. Reklama