Pierwiastki, ciała złożone i mieszaniny cz. 2

By admin

Luty 22, 2017 Ciała znajdujące się na ziemi 1 Comment

Tagi: woda morska, woda morska dla dzieci, woda morska do nosa, woda morska hipertoniczna, woda niskosodowa, woda niskozmineralizowana

Zagotujmy jajko na twardo i przetnijmy żółtko. W gorącym żółtku poczujemy woń rozgrzanej siarki. Jeżeli położymy gorące żółtko na srebrną łyżeczkę, to srebro przyćmi się i sczernieje. Sczernieje wskutek tego, że połączyło się z siarką. Takie zmiany, jak żelaza i miedzi przez zetknięcie się ich z wodą i powietrzem, albo zmiana srebra pod wpływem siarki, są całkiem inne, niż zmiany stanu skupienia żelaza, miedzi i srebra.

Żeby zrozumieć, na czym te zmiany polegają, weźmy kawałek farby czerwonej, zwanej cynobrem. W porównaniu z innym i farbami cynober jest bardzo ciężki. Starty na proszek, jest on pięknie czerwony, używa się go też do robienia czerwonego laku.

Włóżmy kawałeczek cynobru do próbówki – to jest rurki szklanej zatopionej w jednym końcu – i ogrzewajmy go nad lampką spirytusową albo nawet nad płomieniem świecy. Będziemy czuli woń palącej się siarki, a na górnym, chłodniejszym końcu próbówki będą osadzały się kropelki rtęci. Można stąd wnosić, że cynober jest związkiem rtęci i siarki.

Jeżeli cynober jest rzeczywiście związkiem siarki i rtęci, to można by go z siarki i rtęci złożyć. Siarka jest ciałem stałem, rtęć jest cieczą. Jeżeli więc cząstki siarki mają się połączyć z cząstkami rtęci, to trzeba siarkę rozdrobnić i pomieszać z rtęcią. Weźmy więc kawałeczek siarki, utłuczmy ją w porcelanowym moździerzu i utrzyjmy z odrobiną rtęci.

Latest Comments
  1. Reklama