Co się w wodzie rozpuszcza?

By admin

Luty 26, 2017 O wodzie 1 Comment

Tagi: woda chmielowa, woda dejonizowana, woda demineralizowana, woda destylowana, woda do ćwiczeń

Świeża woda jest orzeźwiającego smaku. Skoro ją zagotujemy, uchodzi z niej powietrze, które było w niej rozpuszczone. Woda przegotowana i pozbawiona przez to pochłoniętego powietrza, po ostudzeniu ma smak mdły. Powietrzem pochłoniętym przez wodę oddycha wszelka wodna żywizna. Jeżeli wyciągniemy z rzeki jakiś wodorost lub rybę i włożymy do wody przegotowanej, to się uduszą.

Woda deszczowa po odparowaniu nie pozostawia żadnego osadu. Osad tworzy się z odparowanej wody studziennej, z wody nazywanej twardą. Ta woda różni się od miękkiej, deszczowej tym, że się w niej rozpuściły różne cząstki ziemi, przez którą przepływała.

Wodę twardą można uczynić miękką przez przekroplenie. W tym celu ogrzewa się ją i zbiera się skroploną parę. Taka woda destylowana służy do celów leczniczych i naukowych.

Wody, zawierające w rozpuszczeniu pewne składniki o własnościach leczniczych, nazywamy mineralnymi. Jeżeli zawierają wiele pochłoniętego kwasu węglowego, nazywają się szczawami. Cieplice są to gorące wody mineralne.

Latest Comments
  1. Reklama