Trojaki stan skupienia ciał cz. 2

By admin

Luty 22, 2017 Ciała znajdujące się na ziemi 1 Comment

Tagi: woda w brzuchu, woda w kolanie, woda w organizmie, woda w plucach, woda w płucach, woda w uchu, woda wapienna

Weźmy kawałek zatłuszczonego papieru i puśćmy na ten papier kilka kropel wody. Krople nie rozpłyną się. Jeżeli przyciśniemy kroplę palcem, to kropla rozpadnie się na części. Każda z tych części jest także kropelką. Zatem coś utrzymuje wodę w kroplach i nie pozwala im się rozpaść na pyłki. Podobnie kropla rtęci, puszczona na stół, rozpada się przez siłę uderzenia na mnóstwo maleńkich kuleczek. Dotykamy magnesem opiłek żelaznych i widzimy, że się nie rozlatują. Opiłki dadzą się podnieść magnesem w górę. Przez magnes działa na opiłki siła, co je spaja. Woda musi się więc składać z cząstek spojonych jakąś siłę. Nazwijmy tę siłę spójnością.

Rozumiemy, że woda składa się z cząsteczek. Cząsteczki wody są tak drobne, że nie dadzą się dostrzec nawet przez mikroskop.

Pomyślmy sobie na chwilę, że te cząstki stały się tak wielkie, jak ziarna śrutu, które mamy przed sobą. Gdyby spójność złączyła te ziarna tak, że nie można by ich rozdzielić palcem, toby było tak, jak z cząstkami wody w lodzie. W lodzie spójność cząstek jest bardzo wielka. Kawałka lodu nie można w ręku złamać. Lód trzeba rąbać, chcąc przełamać jego spójność.

Latest Comments
  1. Reklama