Woda morska i co w niej żyje cz. 1

By admin

Luty 26, 2017 O wodzie 1 Comment

Tagi: woda antyoksydacyjna, woda artezyjska, woda bakteriostatyczna, woda barytowa, woda bez fluoru

Woda morska ma smak słony i gorzkawy. Jest w niej rozpuszczona nie tylko sól kuchenna, ale i inne sole, np. tak zwana gorzka sól, używana na lekarstwo.

Mało jest takich stworzeń, co mogą żyć zarówno w wodach słodkich i morskich. Łososie, jesiotry, węgorze należą do takich ryb. Za to w morzu żyje mnóstwo roślin i zwierząt, nieznanych nam z wód słodkich.

Rośliny żyją w morzu przeważnie na skalistych pobrzeżach. Do głębokości około 70 metrów porastają skały różnymi morzo-rostami. Jedne z nich są zielone inne brunatne, a najwięcej jest różowych. Niektóre są plechowate, wyglądają jak różnie powycinane listki sałaty albo delikatne porosty. Inne mają postać wstążek albo wielkich liści wachlarzowatych. Są i drzewiaste, a tak wielkie, jak nasze wierzby. Bywają też w morzach i rośliny zwapnione; niektóre wyglądają jak kreda, inne, zwane muszlownicami, są podobne do muszli małżów.

Z morskich zwierząt są powszechnie znane śledzie, sztokfisze, sardynki, ostrygi i homary, które są rakami; wiemy też, że wieloryb jest zwierzęciem ssącym, żyjącym w morzu.

Wiele jest zwierząt morskich, wyglądających całkiem inaczej, niż lądowe. Pływają po morzach meduzy, niby grzyby tańczące na kilku nóżkach, to znów ogromne głowonogi z ośmioma ramionami koło głowy, po skałach kręcą się jeżowce podobne do kolczastych jaj, gwiazdy morskie i rosną podobne do kwiatów ukwiały.

Latest Comments
  1. Reklama